KUD Brodosplit osnovan je 1971. godine s ciljem njegovanja tradicijskih običaja, izvornih i koreografiranih plesova i pjesama, stvarajući tako zavidnu riznicu naše bogate nacionalne folklorne kulture. Svojim bogatim repertoarom, raznovrsnošću nošnji i različitošću glazbenog izričaja kulturno umjetničko društvo Brodosplit očituje cjelovitu sliku hrvatskog folklorno-etnografskog korpusa. Kulturno umjetničko drušvo BRODOSPLIT nosi ime jednog od najvećih hrvatskih brodogradilišta, u svijetu poznatog po kvaliteti izrađenih brodova.

Tijekom minulih, nadasve uspješnih godina folklorne djelatnosti, KUD Brodosplit je bio obilježen i tradicionalnošću zborskog pjevanja, postojanjem dramske aktivnosti i izvornog dalmatinskog klapskog pjevanja, rado viđenog na svim pozornicama. Za dosadašnje nastupe u zemlji i inozemstvu KUD Brodosplit dobio je brojna priznanja za izuzetnost izvedbe i za promociju hrvatskog folklornog blaga.

KUD Brodosplit u HNK Split povodom 40 godina postojanja

Osim u zemlji, KUD je nastupao i na brojnim gostovanjima u inozemstvu u: Italiji, Mađarskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Belgiji, Danskoj, Poljskoj, Slovačkoj, Švicarskoj, Makedoniji, Španjolskoj, Bosni i Hercegovini, ali i brojnim drugim zemljama svijeta.

Festival Santa Lucia u Mexicu

Danas KUD Brodosplit broji oko 200 članova koji u svom repertoaru imaju 14 koreografija za odrasle te 6 koreografija za dječje uzraste. Ovim koreografijama zastupljene su sve plesne zone u Hrvatskoj, a potpisuju ih najpriznatiji hrvatski etnokoreografi poput prof. Branka Šegovića, prof. Ivice Ivankovića, Dr. Ivana Ivančana te Dražana Domjanovića.

Vodstvo Društva

Nikolina Nina Jelić – predsjednica KUD-a Brodosplit